Nakts enurēze

Nakts enurēze

Nakts enurēze jeb slapināšana gultā ir situācija, ar ko sastopas daudzi bērnu vecāki, un kas var radīt lielu diskomfortu un satraukumu. Svarīgi zināt, ka lielākajā daļā gadījumu nakts slapināšana gultā pāriet pati no sevis, bez ārstēšanas, un līdz piecu gadu vecumam to visbiežāk neuzskata par patoloģiju. Izmeklēšana un ārstēšana nepieciešama tikai, ja nakts enurēze saglabājas pēc piecu gadu vecuma. 

Nakts enurēze var būt primāra – ja bērniņam nav bijis sausais periods un turpinās slapināšana gultā pēc 5 gadu vecuma, vai sekundāra – slapināšana gultā parādās pēc ilgāka sausuma perioda.

Ja slapināšana gultā turpinās pēc 5 gadu vecuma, ieteicams griezties pie speciālista, kas nozīmēs nepieciešmās analīzes un izmeklējumus.

Nakts enurēze var būt vairāku slimību simptoms kā urīnceļu infekcija, aizcietējumi, urīnizvadsistēmas patoloģijas, bet to var veicināt arī liels izdzertā šķidruma daudzums pirms miega, ļoti ciešs miegs, psihoemocionāli pārdzīvojumi u.c.

Atkarībā no cēloņa, iespējama specifiska ārstēšana, par ko lemj speciālists, tomēr svarīgi arī ieviest paradumu maiņu, piemēram, samazināt uzņemtā šķidruma daudzumu vakaros, apsvērt bērna modināšanu nakts laikā, lai dotos uz tualeti.

Jāatceras, ka šī situācija ir liels stress bērnam, tādēļ svarīgi uz bērnu nedusmoties, situāciju skaidrot, pārrunāt, atceroties, ka bērns to nevar kontrolēt.