Ko vērts zināt par zobiņiem

Ko vērts zināt par zobiņiem

Kādā vecumā sāk nākt zobi, kāda ir zobu nākšanas secība? 

Parasti zobiņi sāk nākt ap 4-6 mēn vecumu. Taču tas tāpat kā jebkurš bērna attīstības sasniegums ir indivuduāls un to nevar salīdzināt. Ir gadījumi, kad zobiņi iznāk jau pirmajos 1-2 mēnešos, bet citam pirmais zobiņs var būt tikai ap 1 gada vecumu. 

Speciālisti saka, ka pie zobārsta būtu jāvēršas, ja līdz 1,5 gadu vecumam nav neviena zobiņa. Bet ja līdz tam laikam iznācis vismaz 1 zobiņš, pie tam tas noticis salīdzinoši nesen, satraukumam nav pamata!

Arī zobu nākšanas secībai nav nozīmes un tā var būt ļoti dažāda un individuāla. Parasti sagaida, ka pirmie iznāk apakšējie priekšējie zobiņi, tad augšējie priekšzobiņi, tad otrie zobiņi blakus. Parasti ceturtie zobiņi iznāk pirms trešajiem jeb acu zobiem. Bet secība var būt pilnīgi cita un tie var nākt arī pa vienam  un par to nav jāsatruacas.

 

Zobiņu tīrīšana

Sākam tīrīt no pirmā zobiņa!

Izēlamies to, kas pašiem liekas ērtāk. Galvenais ir zobiņus iztīrīt un tas pašiem jāsaprot ar ko to izdarīt ir ērtāk – silikona uzgaļi vai zobu birstīte atbilstošam vecumam.

Svarīgi ievērot, ka vecāki tīra (mazajiem bērniem)  vai pārbauda zobiņus pēc tam, kad tos iztīrījis bērns pats! Jo bērniņš pats spējīgs iztīrīt zobiņus tikai tad, kad attīstīta sīkā muskulatūra, kas fizioloģiski notiek apmēram ap 9 gadu vecumu.

Vecāki rāda priekšzīmi bērniem. Ja tā būs kā rutīna, tad arī bērns to ievēros! 

 

Zobu pasta

Zobiņus jau no pirmā zoba tīram ar zobu pastu.

Zobu pastai obligāti jābūt fluorīdus saturošai. Mazajiem bērniem vecuma, kad viņi vēl nemāk izšpļaut zobu pastu, ieteicams fluorīdu sastāvs līdz 1000 vienībām, pēc tam 1500 vienības.

 

Kad doties pie zobārsta?

Optimāls laiks, kad varētu doties profilaktiskā vizītē pie zobārsta ir 1,5-2 gadi. Vizīte paredzēta kā iepazīšanās, zobu veselības pārbaude.