Šķidra vēdera izeja

Šķidra vēdera izeja

Šķidra vēdera izeja
Šķidra vēdera izeja ir bieža, mīkstas konsistences vēdera izeja, kas bērniem sastopama samērā bieži. Visbiežāk caureju izraisa vīrusu izcelsmes zarnu infekcijas jeb gastroenterīti. Pie gastroenterīta papildus bērnam var būt tādi simptomi kā sāpes vēderā, drudzis, samazināta apetīte , slikta dūša, vemšana.
Visbiežāk saslimšanas iemesls ir vīrusu infekcijas, retāk baktērijas vai parazīti. No vīrusiem tie ir Rota vīruss, Norovīruss, Adenovīruss un citi. No baktērijām biežāk sastopamās ir Salmonella, Kampilobaktērijas, Šigella, E.coli.
Daudz retāki šķidras vēdera izejas iemesli varētu būt arī atsevišķas pārtikas alerģijas, laktozes intolerance, antibiotiku lietošana, atsevišķas iekaisīgās zarnu slimības.

Ārstēšana
Visbiežāk vīrusu izraisīta caureja pāriet pati, bez specifiskas ārstēšanas. Bakteriālu infekciju gadījumā, reizēm nepieciešama arī antibakteriāla terapija, par ko lemj ārstējošais ārsts.
Ja bērnam ir tikai šķidra vēdera izeja un nav vemšanas, bērns var turpināt ēst un dzert visu, kā ikdienā. Jāpiedomā par pietiekošu šķidruma daudzumu, bērnam regulāri jāpiedāvā padzerties. Par šķidrumu mazākajiem bērniem uzskata gan krūts pienu, gan maisījumu, ko var piedāvāt biežāk. Lielākiem bērniem var dot negāzētu ūdeni, vieglas koncentrācijas tēju vai speciālos rehidratācijas šķīdumus. Neiesaka bērnam dot ļoti cukurotus dzērienus vai stipras sulas, kas simptomus var pastiprināt.
Ja bērns nevēlas ēst, to nevajag uzspiest, bērns atsāks ēst normālā apjomā pamazām, galvenais ir pietiekoša šķidruma uzņemšana.
Pie šķidras vēdera izejas mājas apstākļos var lietot tādus medikamentus kā Smecta vai Silicia gēlu.
Smagākos gadījumos, kad bērns neuzņem šķidrumu, jūtas slikti, ir novārdzis, nepieciešama ārstēšana slimnīcā un šķidruma ievadīšana intravenozi.

Pie ārsta noteikti jāvēršas, ja:
Bērns neuzņem šķidrumu vairākas stundas;
Ir samazināta diurēze – nav bijusi diurēze vairāk kā 6-8h;
Ir dehidratācijas pazīmes – sausas lūpas, sausa un aplikta mēle, izteikti saguris, mazaktīvs, miegains;
Drudzis, kas nepadodas ārstēšanai ar Paracetamolu vai Ibuprofēnu;
Asiņaina vēdera izeja;
Stipras sāpes vēderā;
Šķidra vēdera izeja turpinās vairākas dienas bez uzlabojuma.

Profilakse
Lai izvairītos no saslimšanas ar Rota vīrusu, visiem bērniņiem svarīgi saņemt vakcināciju pirmajos 6 dzīves mēnešos atbilstoši valsts imunizācijas kalendāram.
Citi profilakses pasākumi ietver biežu roku mazgāšanu un higiēnas normas.