Asaru kanāla stenoze

Asaru kanāla stenoze

Kas ir asaru kanāla stenoze?

Asaru kanāliņš ir neliels kanāliņš, kas novada asaras no acs. Asaras veidojas dziedzerīšos, kas atrodas zem acs plakstiņa. Asaru uzdevums ir uzturēt acis tīras un mitras.

Bērniņi bieži piedzimst ar asaru kanāliņa nosprostojumu, bet parasti tas pāriet bez ārstēšanās vai iejaukšanās līdz 1 gada vecumam.

Pazīmes un simptomi, kas liecina par asaru kanāliņa nosprostojumu:

Bērniņam ar asaru kanāliņa nosprostojumu var būt:

  • Acs asarošana (pat tad, kad bērniņš neraud);
  • Dzeltenīgi bāli izdalījumi no acīm, pastiprinās pēc gulēšanas.
  • Viegli apsārtusi actiņa vai plakstiņš

Bērniņi, kuriem ir iedzimta asaru kanālu stenoze (sašaurinājums), simptomi parasti parādās no dzimšanas līdz 12 nedēļu vecumam. Taču bieži simptomi parādās tikai tad, kad sašaurinātajā vietā pievienojas infekcija. Pazīmes, kas varētu liecināt, ka pievienojusies infekcija:

  • Dzelteni vai zaļgani izdalījumi no acs;
  • Acs apsārtums;
  • Pietūcis acs plakstiņš.

 

Kas izraisa asaru kanāliņa nosprostošanos?

Mazuļiem, kam simptomi attīstās uzreiz pēc dzimšanas, visbiežākais iemesls ir nepilnīga asaru kanāla attīstība. Tas var būt tāpēc, ka asaru kanāliņš ir pārāk šaurs vai veidojošie audi rada nosprostojumu.

Vecākiem bērniņiem asaru kanāliņa nosprostojums attīstās ļoti reti un tādā gadījumā iemesli varētu būt polips (papildus audi) degunā, cistas, audzēju masas vai acs trauma.

Diagnoze

Parasti ārstam pietiek ar paskati un simptomu izvērtēšanu. Dažkārt veic nesāpīgus testus, piemēram, veicot iekrāsošanu, lai redzētu, vai asaru kanāliņš veic savu asaru novadīšanas funkciju.

Kā asaru kanāliņa stenoze tiek ārstēta?

Parasti asaru kanāliņa nosprostojums pāriet pats, bez īpašas ārstēšanas vai iejaukšanās, īpaši bērniem līdz 6 mēnešu vecumam.

Ja jūsu bērnam ir asaru kanāliņa nosprostojums, ārsts var parādīt, kā veikt masāžu, ko var atkārtot vairākas reizes dienā. Masāža var palīdzēt nosprostojumam ātrāk atvērties.

Jūsu uzraugošais pediatrs vai ģimenes ārsts var rekomendēt doties pie acu ārsta (oftalmologa), ja nosprostojums pats nepāriet vai iekaist. Acu ārsts veiks izmeklējumus, lai izslēgtu citus iemeslus un nepieciešamības gadījumā var plānot operāciju, lai novērstu nosprostojumu. Operācijas laikā tiek veikta asaru kanāla zondēšana ar speciālu zondīti, lai novērstu nosprostojumu, vai kanāla paplašināšana ar speciālu katetru.