6-12 mēneši

6-12 mēneši

Šis ir vecuma posms, kurā bērniņš kļūst aktīvs, iemācās pārvietoties, celties kājās un iespējams, arī staigāt, tā kā vecākiem jāpievērš liela uzmanība drošas vides nodrošināšanai.

Augšana.
Šajā vecuma posmā, augšana parasti vairs nav tik strauja, kā pirmajos mēnešos. Visticamāk, līdz šim vecumam, bērniņš ir dubultojis savu svaru un turpmāk mēnesī vaŗētu pieņemties 200-500g un garumā izaugt vidēji 1-2 cm mēnesī. Joprojām augšanu un attīstību izvērtēs Jūsu pediatrs, kas to atzīmēs augšanas līknēs.
Nereti vecākiem rodas satraukums par to, vai mans bērns nepieņemas svarā par daudz? Bet tikai ļoti nelielam skaitam bērniņu šajā vecumā varētu domāt par virssvaru un tas ir jāapspriež ar savu pediatru. Ir svarīgi ievērot, ka šajā vecumā mēs neliekam bērniņam ievērot diētu, lai zaudētu svaru. Lai augtu un attīstītos ir svarīgi uzņemt visas uzturvielas, tai skaitā arī taukus. Tāpat visu pirmo dzīves gadu uzturā tiek saņemts mātes piens vai mākslīgais piena maisījums, pamazām uzturā ieviešot dārzeņus, augļus, gaļu, zivis, pākšaugus un putras.

Psihosociālā attīstība.
Ap 6 mēnešu vecumu mazulis sāk atpazīt emocijas un atsmaida pazīstamiem ģimenes locekļiem kā arī ar smaidu mēģina piesaistīt citu uzmanību. Tāpat jau mācās izrādīt prieku, neapmierinātību vai dusmas.
Šajā vecumā īpaši mazie sāk mācīties izteikt visādas skaņas, piemēram, “ba”, “da”, “ga” un virknēt tās kopā, piemēram, “babababa”. Nereti tiek apgūta arī “burbuļu pūšana” siekalām, spiegšana un cita skaļa emociju izteikšana, lai pievērstu sev uzmanību. Tāpat bērniņi pēc 6 mēnešu vecuma jau sāk saprast atsevišķus, vienkāršus vārdus un atpazīst arī savu vārdu.
Ap 9 mēnešu vecumu bērniņš jau izprot vārdu nozīmi, piemēram, “nē”. Tuvāk gada vecumam saka “mama”, “tete”. Ejot prom mazais iemācās pamāt ar rociņu “atā”. Konkrēti prot norādīt uz savām vēlmēm ar roku vai pirkstu. Līdz gada vecumam parasti bērniņi ir apguvuši 1-3 vārdiņus.
Ap gada vecumu mazais jau spēj izpildīt vienkāršas komandās, kā, piemēram, “padod man bumbu”.
Mazuli sāk interesēt spēles, piemēram, slēpšanās spēle, spēlējot “ku kū”. Viņš pamazām sāk apzināties, ka lietas un cilvēki ir, pat ja tos tajā brīdī neredz, piemēram, meklēs mantiņu, kas ir paslēpta zem segas vai skatīsies uz blakus istabu, kur varētu būt kāds no ģimenes locekļiem.
Šajā vecumā bērni sāk izrādīt arī interesi par grāmatām, attēliem tajās, lapu šķiršanu.

Fiziskā attīstība.
Pēc 6 mēnešu vecuma mazulis pamazām sāk ieņemt rāpošanas pozīciju, balstoties uz izstieptām rokām un nostājoties uz celīšiem. Šajā pozīcijā sākumā bērniņš var šūpoties, bet vēl nerāpot. Bērniņš var apsēsties, sākumā ar atbalstu, pēc tam pastāvīgi. Tāpat pamazām notiek vertikalizācija un pieturoties mazulis sāk celties sākumā uz celīšiem, tad arī kājās.
Priekšmeti tiek satverti ar visu plaukstu – palmārais tvēriens – un tos mazais mācās pārlikt no vienas rokas otrā.
9 mēnešu vecumā priekšmeti tiek satverti jau ar “pincetes tvērienu”, izmantojot rādītājpirkstu un īkšķi.
Mazulis sāk mērķtiecīgi kustēties, pārvietoties, lai tiktu pie mantām vai, piemēram, vecākiem. Iemācās pastiept rokas, lai norādītu, ka vēlas tikt paņemts rokās vai kaut ko dabūt.
Ap 9 mēnešu vecumu mazais jau parasti pārvietojas rāpus, var piecelties ar atbalstu un iet turoties, piemēram, pie mēbelēm.
Gada vecumā jau stabili pārvietojas turoties un dažkārt jau pastāvīgi. Var nostāvēt bez turēšanās. Parasti šajā vecumā jau ir apguvis arī pareizi nokrist, krītot uz priekšu uz rokām vai uz dibena. Spēlējas, pārcilājot mantas no dažādiem traukiem.
Tāpat ap gada vecumu bērniņš ir apguvis daļējas ēšanas prasmes, ēd ar rokām vai izmantojot karotīti.

Vakcinācija.
12-15 mēnešu vecumā bērniņam ir jāsaņem kompleksā vakcīna, kas ietver 6 slimības (Infanrix Hexa), Pneimokoku vakcīna (Synflorix), masalu, masaliņu un parotīta vakcīna (MMR) un vējabaku vakcīna (Varivax).