Zobu šķilšanās

Zobu šķilšanās

Zobu šķilšanās

Pirmo zobiņu šķilšanās bieži ir nepatīkams process gan zīdainim, gan vecākiem.
Pirmie zobi sāk parādīties 4-7 mēnešu vecumā un parasti pirmie parādās priekšējie apakšējie zobi. Pēc 4-8 nedēļām tiem seko četri augšējie priekšējie zobi. Vēl pēc mēneša sāk šķelties arī apakšējie zobiņi, kas atrodas blakus diviem centrālajiem priekšzobiem.
Visbiežāk uz 3 gadu vecumu bērnam ir visi 20 piena zobi.

Zobu šķilšanās pazīmes

Viena no pirmajām pazīmēm ir izteikta siekalošanās un bērniņa vēlme visu likt mutē un košļāt. Ne vienmēr zobu šķilšanās ir sāpīgs process, dažiem tas var nesagādāt nekādu diskomfortu, bet citi bērni var būt čīkstīgi visu zobu nākšanas periodu.

Jāatceras, ka zobu šķilšanās laikā iespējama arī temperatūras paaugstināšanās, tomēr parasti tā nesasniedz vairāk kā 38.5C. Ja bērnam ir drudzis, jāapsver arī cits temperatūras iemesls.

Kā palīdzēt?

– Ja bērnam ir izteikta siekalošanās, jāseko līdzi, lai ādiņa ap muti visu laiku nav mitra, un to regulāri jānoslauka, lai neveidojas ādas kairinājums.
– Izmantojiet kādu no bērniem piemērotajām košļājamajām mantām. Jāpievērš uzmanība, lai tā ir zīdainim droša un nesatur sīkas detaļas. Varētu būt lietderīgi šo mantiņu turēt ledusskapī, jo arī vēsums atvieglo smaganu kairinājumu. Drošības apsvērumu dēļ nav ieteicamas šķidrumu saturošas košļājamās mantas.
– Ja izmantojat plastmasas mantu, atcerieties to pirms katras lietošanas reizes nomazgāt, bet nav ieteicams to sterilizēt, jo tā var izdalīties arī plastmasā esošās toksiskās vielas.
– Ja bērns jau ikdienā ēd cietu pārtiku, var izmantot arī, piemēram, vēsu burkāna gabaliņu u.c. pārtikas produktus, kas tik viegli nesadalās un nerada aizrīšanās risku.
– Nav ieteicams lietot dzintara krelles, jo to efektivitāte nav pierādīta un šāda veida aksesuāri ap kaklu nav droši šāda vecuma bērniem.
– Ja ir izteikts smaganu kairinājums un tūska, var mēģināt lietot kādu no zīdaiņiem paredzētiem gēliem smaganu atsāpināšanai, kas aptiekās pieejami bez receptes.
– Ja bērnam ir izteikts diskomforts un sāpes, apsverama arī pretsāpju terapija ar bērnam drošiem pretsāpju medikamentiem kā ibuprofēns vai paracetamols, to iepriekš saskaņojot ar pediatru.